Reneszánsz év 2008 - A Mediciek fénykora a Szépművészetiben
A reneszánszról magyar vonatkozásban elsőre szinte mindenkinek Mátyás király elképesztően gazdag könyvtára, kódex-, illetve képzőművészeti gyűjteménye jut eszébe. Egy virágzó korra gondolunk, festményekkel, szobrokkal, zenészekkel - az udvari élet minden pompájára, bájra és kellemre, mely szakított az istenközpontú világnézetekkel, és érdeklődésének, művészetének centrumába magát az embert állította.
Az olasz és európai történelem legmeghatározóbb alakjai a 15-16. században kétségkívül a Mediciek voltak. Az egyszerű kereskedőcsaládként debütáló család alig pár évtized alatt vált a Firenzét teljhatalmú uralkodóiként igazgató Medici-Házzá.

Szinte valamennyi Medici nagy művészetpártoló hírében állt: hatalmas magángyűjteményeiknek, nagytételű megrendeléseiknek és bőkezű adományaiknak köszönhetően válhatott majd két évszázadnyi uralkodásuk ideje alatt Firenze Európa egyik legnagyobb művészeti és szellemi központjává, irányt mutatva a kortársaknak az új, az egész kontinenst kulturálisan átformáló művészeti trendeket illetően.

Firenze reneszánsz építészetéről nem csak a festmények kétdimenziós világából nyerhetünk benyomásokat; néhány famodell is a látogatók rendelkezésére áll, melyek közt megtalálható többek közt firenzei dóm kupolájának, vagy a Strozzi palotának kicsinyített mása.
Olyan mesterek munkái kerülnek össze ezen kiállítás idejére, mint Fra Angelico, Andrea del Castagno, Domenico Ghirlandaio, Filippino Lippi, Sandro Botticelli, Andrea Mantegna, Jacopo Pontormo, Agnolo Bronzino és Giorgio Vasari, Ghiberti, Donatello, vagy épp Leonardo da Vinci.
Mindemellett korabeli, épségben fennmaradt öltözetek, selymek, faliképek, kárpitok vallanak a múltról elképesztő részletességgel, elhozva egy olyan világot a ma emberének, melyet eddig csak felszínesen, hallomásból, netán történelemkönyvek lapjairól ismerhetett - de semmiképp nem a maga teljes valójában.
A kiállítás május 18-ig látogatható a budapesti Szépművészeti Múzeumban.
(Képek: Szépművészeti Múzeum
főoldalon - Sandro Botticelli: Pallasz Athéné és a kentaur, 1482 körül © Firenze, Galleria degli Uffizi
2. Giorgio Vasari: Vulcanus műhelye, 1567-1568 körül
© Firenze, Galleria degli Uffizi
3. Agnolo Bronzino: I. Cosimo nagyherceg portréja, 1551-1559 © Firenze, Galleria degli Uffizi)
Kapcsolódó cikkeink:
Reneszánsz év 2008 - Mátyás, az igazságos a MÜPA vendége
Mátyás király vendége voltam - alkotói pályázat
A Mediciek fénykora - élet és művészet a modern Firenzében
Helye: Szépművészeti Múzeum, Budapest, Dózsa György út 41.
Megtekinthető: 2008. január 24. - 2008. május 18.
Jegyárak:
Teljesárú: 3200 Ft, elővételben: 2800 Ft
Kedvezményes: 1600 Ft, elővételben: 1400 Ft
Csoportos felnőtt: 2900 Ft (15 fő felett), elővételben: 2500 Ft
Csoportos kedvezményes: 1400 Ft (15 fő felett), elővételben: 1200 Ft
Ifjúsági jegy (Minden hónap harmadik szombatján a 26 év alatti személyeknek): 800 Ft (elővételben nem váltható!)
10%-os kedvezményes: 2900 Ft
20%-os kedvezményes (Budapest kártya): 2600 Ft
Elővételi jegyvásárlás: minimum egy nappal korábban kell a jegyet online vagy a Múzeum jegypénztárában megvásárolni
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg:
Csatlakozott:
2008-01-13
Írt kommentek:
12 db
történelemben pedig a Medicieket a kor szimbólumaiként ismerjük. Ezért találom nagyon megfelelőnek a kiállítást. Mint Mátyás király, akinek uralkodási évfordulójának szellemét emeli a kiállítás, mint a Medici-ház, méltó példát szolgálhat a jennek, a kutúra támogatása terén. A cikk betekintést ad ebbe a korba, és a kiállítás anyagáról, amelyet csak pozitíven értékelhetek
regisztrált