Csillagpor - mese felnőtteknek... vagy gyerekeknek?
A filmes fantasy-divat Neil Gaiman csodaszép könyvét is utolérte: mozgókép lett belőle, és bár nem sikerült kifejezetten jól, az átlagból azért kikandikál a feje búbja. Robert de Niro meg egy transzvesztita kalóz.

A Csillagpor először 1997-ben jelent meg rajzokkal illusztrált könyv alakjában. Neil Gaiman, a kortárs angol-amerikai irodalom kiemelkedő alakja (az ő nevéhez fűződik a képregénytörténelem egyik mérföldköve, a Sandman-széria, valamint az itthon is sikert aratott Amerikai istenek) egy felnőtteknek szóló, ugyanakkor hamisítatlan mesetörténettel kápráztatta el a fantasy-rajongókat. 2007-ben Matthew Vaughn, a remek Torta című gengszterfilm rendezője gondolta a pillanatot megfelelőnek, hogy vászonra vigye Gaiman fantáziáit. Filmje kicsit leegyszerűsített, átszabott a regényhez képest, amivel nem lenne semmi gond, ha nem lenne egyébként néhány gond a mozival. A Csillagpor filmváltozata azonban még így is sokkal jobb, mint az elmúlt egy-két év fantasy-adagja, gondolok itt az Ébredő sötétségre, vagy az Eragonra, sőt megkockáztatom, hogy talán a Narniánál is erősebb. Ez azonban nem jelenti azt, hogy kiemelkedő alkotás vagy szórakozás lenne a Csillagpor, mert nem az. Kezdjük a rosszal.

A film pozitív oldala a látványvilág és a szereposztás. Hetvenmilliós költségvetésből az alkotók olyan világot hoztak létre és olyan trükkökkel népesítették be, amelyek a kétszer ekkora büdzsével rendelkező fantasy-filmeknél is jobban néznek ki. A színészgárda is szinte csak jól hangzó nevekből áll: Michelle Pfeiffer, Claire Danes, Robert de Niro (az egykori taxisofőr és dühöngő bika mint női ruhákba bújó kalóz - na, ez azért nem semmi), Sienna Miller, Peter O’Toole és Rupert Everett. Egyetlen gyenge pont a főszereplő, Charlie Cox. Ő valahogy nem képes felnőni a héroszi szerephez, nem tudja elhitetni, hogy ő igazi megmentő, hősszerelmes, nemcsak egy hétköznapi fiú, akit bebolondított a falu széplánya.
Összegezve a Csillagpor egyszerhasználatos fantasy-film, amely egyáltalán nem bántja a szemet, mint mostanában elszaporodó társai (reméljük az idei Narnia-folytatás kivétel lesz), de nem is válik meghatározó élménnyé. Nem több mint egy látványos, helyenként vicces mozi neves színészekkel. Szerencsére a mozipremier kapcsán kiadták itthon Neil Gaiman eredeti könyvét is: így film előtt, után vagy helyett mindenképpen ajánlott elolvasni.
Extrák: Kevésszámú extra kapott helyet a DVD-n, egy nem vicces bakiparádé, érdektelen kimaradt jelenetek, egy előzetes. Viszont az Így készült-werkfilm kifejezetten információdús és érdekes. A félórás időtartam alatt szinte mindenki megszólal Neil Gaimantől Matthew Vaughn-on át Robert de Niróig, akik rengeteg érdekességet elárulnak a forgatásról.
Csillagpor
Eredeti cím: Stardust
Hang: angol DD 5.1, magyar DD 5.1, cseh DD 5.1, lengyel stereo
Extrák: Interaktív menük, közvetlen jelenetválasztás, előzetes, werkfilm, kimaradt jelenetek
Képarány: 16:9
Megjelenési formátum: DVD
Megjelenés: 2008. március 17.
Ajánlott fogyasztói ár: 2990,-
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg: