Lebukott a hazug írónő, Margaret B. Jones
Sokféle módja van a haszonszerzésnek, egyesek pedig könyörtelenül ki is használják az emberek jóhiszeműségét. Ezen az elven írta meg hazugságokon alapuló önéletrajzi regényét Margaret B. Jones, eredeti nevén Margaret Seltzer. A kiadó, miután értesült a valótlanságok sorozatát felvonultató könyv hiteltelenségéről, azonnal visszavonta a maradék példányokat.
Az írónő kötete "Love and Consequences" (A szerelem és következményei) néven került a boltokba, de étvágygerjesztőnek odabiggyesztették alá az "Egy emlékirat reményről és túlélésről" alcímet is, ezzel mintegy felhívva a potenciális vásárlók figyelmét a szerző nehéz sorsára.
A "Love and Consequences" mindössze néhány hete még erőteljes dicséret kíséretében látott napvilágot, ezt az elismerést azonban a tények ismeretében alaposan át kell értékelni. Mindezek tudatában főhet a feje a Riverhead Books nevű kiadónak - amely a Penguin Group, a világ egyik legnagyobb könyvterjesztő hálózatának leányvállalata -, első nyomásban ugyanis 24 000 példányt gyártottak le, és ebből 19 000 ki is szállítottak a könyvesboltokba. Mégsem haboztak sokáig a nemzetközi vállalat vezetői, azonnal törölték Margaret B. Jones könyvét az értékesítési programból, aminek hatásaként az összes még el nem adott kötetet visszarendelték, valamint az elektronikus áruházak kínálatából is sztornózták.
- Margaret Seltzer tökéletesen meggyőzte a kiadót arról, hogy története valós. Bemutatott fényképeket, leveleket korábbi életéből, állításait még az egyik volt professzora is alátámasztotta. Margaret egészen odáig ment a hazugságaival, hogy ügynökének bemutatott olyan embereket, akiket állítólag ő nevelt fel saját testvéreiként - nyilatkozta Marilyn Ducksworth, a Riverhead Books igazgatója.
Nem lesz teljes mértékben kidobott pénz a "Love and Consequences" nyomtatására fordított összeg, mert a cég a papírt valószínűleg újrahasznosíttatja. Úgy látszik, a Penguin Group erőteljesen kampányol az őszinteség mellett - vagy csak a pereket akarják elkerülni -, ezt bizonyítandó minden vásárlónak visszafizetik a könyv árát az eladás helyszínén, amennyiben a vevő visszaviszi a boltba Seltzer ál-önéletrajzát.
Margaret Seltzer nem az egyetlen hazudós író. Az elmúlt időben világszerte egyre többször fordul elő, hogy egy-egy szerzőről kiderül, visszaemlékezései valótlanságokon alapulnak. Ilyen például a belga Misha Defonseca - igazi nevén Monique De Wael - is, aki "Surviving With Wolves" (Túlélni a farkasokkal) címmel holocaust-béli élményei alapján írta meg történetét. A könyv szerint Misha szüleit hét éves korában elhurcolták a nácik, ő pedig országokon átívelő kalandos útnak vágott neki és egy ideig farkasok között élt! Utólag azonban kiderült a turpisság, és a csalónak el kellett ismernie, szülei deportálását követően nagyapja nevelte.
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg:
Csatlakozott:
2008-01-23
Írt kommentek:
18 db
regisztrált
Csatlakozott:
2008-01-23
Írt kommentek:
18 db