Frank Miller: Sin City - Rajzolt "irodalom"
A művészet mindenhol ott van. A zenében, a könyvespolcokon, a múzeumokban, a színházban, a filmvásznon, a táncban, és Frank Miller úttörő munkásságának köszönhetően a képregény világában is. A Sin City-vel megteremtette azt a stílust, ami átformálta a kilencvenes évek képi világát, és belépett azon kultikus figurák klubjába, ahol Tarantino szövi durva, sodró lendületű filmjeinek szálait.

A szereplők nem szuperhősök, hanem különböző, perifériára sodródott emberek, olykor egyszerű, sarkított jellemekkel, és a mindent átható bűn és szexualitás ízével. Sin City-ben a romlottság, a korrupció a létezés egyetlen életképes formája. Itt egyaránt megtalálható a felső tízezer beteges pénz- és emberéhsége, a maffia kegyetlen világa, a külvárosi kocsmák fenegyerekei, lecsúszott emberek mocskos vágyai, és az óvárost uraló prostituáltak, mely részben meghatározza a város arculatát. Ezek az emberek csak a túlélés és a közöny természetének engedve élik az életüket, fektén és fehéren. Az erőszak hajtja, élteti Sin City-t, és az egyes történetek mind egy ember sorsára fókuszálnak, aki belebotlik egy korábban megismert karakterbe. Így, a fonalat át meg átszőve, a városról megformálódik a kép: megszületik a kultusz.
Miller rajzolt látomásának nincsenek színei. A fekete és fehér összeolvadásából születnek a rajzok és ezáltal Sin City is. Az először a Darke Horse Presents képregény kiadványában megjelenő történet alapjaiban forgatta fel a műfajt. Nem kellett sok időnek eltelnie, és a "Bűn városára" Hollywood is felfigyelt, és a képregény megjelenése után több mint tíz évvel film készült belőle, amit Robert Rodriguez jegyez, de Frank Miller keze munkája

Amikor a magyar mozikban bemutatták a képregényből készült filmet, azonnal feltűnést keltett, és nem csak az ismert színészgárdának köszönhetően. A hazai, szerény érdeklődéssel rendelkező képregény-társadalom azonnal lecsapott a film adta lehetőségekre, és a Fumax megjelentette első Sin City könyvét, ami A nehéz búcsú címet viseli. A 2006-ban kiadott, Ölni tudnál érte című második kötet után nagy csend következett, ami a rajongók számára nem volt jó előjel, már-már azt hihették, hogy Miller kult-világa

A Bűnváros szülőatyja azonban nem csak a rajzolt emberek világában mozog otthonosan. Az 51 éves alkotó filmrendezőként és forgatókönyvíróként is letette névjegyét, de mindenki számára az a Frank Miller marad, aki betekintést engedett a bűnözés nyers, erkölcstelen világába, ahol azért az igazság olykor fel-felüti a fejét persze vértől ragacsos bosszú formájában.
Frank Miller: A nagy mészárlás
Kiadó: Fumax
Ár: 2995 Ft
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg: