Magyar Elek: Az Ínyesmester szakácskönyve - Egy gourmand kalandjai
Magyar Elek szakácskönyve 1932 karácsonyán jelent meg Magyarországon. Sok víz lefolyt azóta a Dunán, receptkönyvek jöttek-mentek, ez a konyhai útmutató azonban ma is ugyanolyan alapos és praktikus, mint hajdanán lehetett. Reméljük, újra elfoglalja méltó helyét a háziasszonyok konyhájában.

A könyv gyakorlatilag minden lényeges ételfajtát megtárgyal az előételektől egészen az italokig, bőséges receptválasztékot kínálva, emiatt kényelmes megoldás az elfoglalt "konyhai önmegvalósítók" számára, hisz praktikum és kreativitás ötvöződik benne. Az ételleírások még a legbonyolultabb fogásnál is egyszerűen vannak bemutatva, a mennyiségek közérthető mértékegység-formával leírtak, a hozzávalók túlnyomó részét ma is megtaláljuk a boltokban. Sok különlegesség és eredeti ötlet található a receptek között, így még a kezdő szakácsnak is megjön a kedve a kísérletezéshez.

A szakácskönyv különböző alkalmakra ajánlott ételekkel indul, melyek adott esetben komplett menübe vannak foglalva. Az ünnepi menük a magyar hagyományt követik - karácsonykor hal, szilveszterkor malac - ugyanakkor mindig meg van említve lehetőségként egy-egy francia (Tournedos Chasseur - libamájas bélszín), angol (Őzremek Winchester módon) vagy egyéb nemzetiségű étel. A magyaros és nemzetközi ételek váltakozása az egész könyv jellemzője egyébként. Az ünnep többnyire grandiózus, nehéz ételeket kíván, báránygerincet egészben sütve, hideg malacfejet vagy éppen szalonnában sült foglyot. Néhány különleges alkalom ételkíséreteit is megismerhetjük, például egy olasz ebédét, egy vadászebédet, erdélyi menüket vagy fogadásokhoz hidegbüfét.

Ami ennek a szakácskönyvnek az igazi varázsa, az valóban a mesemondás. Magyar Elek bizonyos ételeknél elidőz, és hosszú bevezetőt ír a receptek elé. Ilyenkor elmeséli egy-egy személyes élményét, vagy röviden bemutatja az adott fogás itthoni történetét, esetleg főzési tévhiteket oszlat el egyes esetekben. Nemcsak a századelő Magyarországából kapunk egy kis ízelítőt, hanem az étel, az étkezés valódi szeretetéből is. Egy ilyen kis történet elolvasása után kedvünk lenne bevetni magunkat valamelyik piacra, majd otthon vad főzésbe kezdeni. A szerző gyakran úgy beszél az olvasóhoz, mintha egy gasztronómiai szemináriumot tartana. Ha ma lehetne Magyar Elek-konyhaklub, biztosra veszem, hogy hetekkel előbb foglalnunk kellene jegyet rá.

A tészták tárgyalásánál arról mesél, hogy ők mindig a Széna piacon, a mai Fővám téren vették a tejfölt, és csakis a szigetszentmiklósi asszonyoktól: "Nagyszerű, pompás, igazi tejföl volt az, nem kellett attól félni, hogy összefut, ha tűzre teszik; füstölt szalonna zsírjával vagy vajjal elkeverve remekül fel lehetett forralni, és nyakon önteni vele a csuszát, amelyen a túró is a szigetszentmiklósiak jóvoltából volt olyan friss és üde, mint a harmat, s olyan jó ízű, akár a manna."
Ez a szép, míves nyelvezet magával ragadja az olvasót, és a könyvet valóban igazi irodalmi élménnyé avatja. A karfiol bemutatásánál a szerző a zöldség növénytani besorolását taglalja. Kikéri magának, hogy a botanikusok "korcs káposztafajtának" tartják, őszerinte a megfelelő elnevezés a tiszteletteljes "dekadens ivadék" lenne. A pörköltről és a gulyásról kijelenti, hogy "egy anyaméhből születtek", a fácánt taglalva elárulja, hogy a legostobább madárnak tekintik a természetrajz-kutatók, ám mindjárt helyre is teszi őket: "Azt hiszem, tisztelt olvasóim jobban szeretik, ha aranyosan csillámló tollai alatt porhanyó, ízes a húsa, mint hogyha bokrétás fejében különböző tudományok lakoznának."
Nem egy esetben művelődéstörténeti kitekintést is kapunk. "Átkozott a hal a harmadik vízben" - idézi a régi latin mondást, mely vélhetőleg szerzetesek ebédlőjében keletkezhetett, és arra vonatkozott, hogy a hal egy vízben élt, egy másodikban főtt, ezért harmadikként ne igyunk rá vizet, csakis bort.

Így eshet, hogy belelapozva magával ragad minket Az ínyesmester szakácskönyve, és ez a rokonszenv később sem látszik csillapulni. Ha egy szerethető és hasznos konyhai olvasmányra vágyunk, nem hiányozhat a polcunkról Magyar Elek gasztronómiai életének tanúsága.
Magyar Elek: Az ínyesmester szakácskönyve
Oldalak száma: 608
Nyelv: magyar
Kötésmód: ragasztott, kötött
Kiadás éve: 2008
Kiadta: Alexandra
Fogyasztói ár: 2999 Ft
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg:
regisztrált
regisztrált