Öt párbeszéd - Rendhagyó könyvbemutató a Pilinszky Kávéházban
A még hivatalosan meg sem nyitott Pilinszky Kávéházban mutatták be kissé rendhagyó módon az Öt párbeszéd című könyvet, mely a társadalom, a kultúra, a közélet, a művészet és tudomány területein tevékenykedő emberek, valamint egyházi személyek gondolatait tolmácsolják. A könyvben rögzített beszélgetések részben saját emberi mivoltunkra, identitásukra, másfelől az értelmiség szerepére keresik a választ, de az egyház felelőségéről, valamint a Genezisről is folytattak beszélgetéseket.

A könyv ismertetése után aztán izgalmas beszélgetés kezdődött a négy meghívott vendég, Jókai Anna írónő, Heller Ágnes filozófus, Csepregi András evangélikus lelkész, és Fabiny Tamás püspök között. A beszélgetés tulajdonképpen egy Gauguin kép címéből bontakozott ki, a "Honnan jöttünk, kik vagyunk, hová megyünk" gondolatból, melyet aztán a meghívott vendégek elkezdtek a saját aspektusukból elemezni, s mindenki hozzátette saját hitét, és gondolatrendszerének alappilléreit.
Fabiny Tamás a feltett kérdéssel kapcsolatban a zarándoklat fontosságát emelte ki, hiszen a jelenség és fogalom átemelhető a mai világba: "küldetésünk van, tartunk valahova, van célja az életünknek." Heller Ágnes filozófus a kérdésre kérdéssel válaszolt: "Kik azok a mi? Mikor feltesszük a kérdést, ezt is fel kell tenni." Heller szerint mindenképpen definiálni kell, hogy tulajdonképpen kikről is van szó; népcsoportról, vallási gyülekezetről, vagy netán az egész emberiségről.

Csepregi András is az utazás metaforájával élt; Jákob történetét hozta fel példának, és az ő híres lajtorjáját. "Az élet utazás, Isten előtt folytatott utazás, melynek során az ember hol szalad Isten előtt, hol meg kullog utána, de olykor megáll előtte." A lelkész szerint minden ember élete során változnak a periódusok, amikor keresi önmagát.

A könyvbemutató így kissé rendhagyó módon négy ember eszmei, vallási és társadalmi beszélgetésévé vált, és az izgalmas témák, a lét és a szeretet erejének boncolgatása igazi filozófiai és kulturális csemegét nyújtott a közönség számára. Galambos Ádámnak, a könyv szerkesztőjének nem titkolt célja az, hogy a most megjelenő Öt párbeszéd című könyv egy sorozat kezdetét jelenti, ahol a gondolatok és emberek beszélgetések által indulnak különös és reményteli útjukra, hogy a társadalom, a kultúra, a vallás, és gondolkodás része legyen a hétköznapoknak, része legyen az ember életének, és az emberiség egyetemes közösségtudatának.
A bemutató végén egy pohár borral a kézben az ott lévők talán elgondolkodtak azon, amit Jókai Anna mondott, miszerint van küldetésünk. Számomra a kérdés csak az, hogy képes e minden ember rátalálni saját küldetéstudatára, és ezáltal formálisan, és tartalmilag is gazdagítani az életet. Igen, talán ez a legfontosabb kérdés ma, amikor - Jókai Anna szavait idézve - "az emberiség lázadó kamaszként száll szembe mindennel."
Bővebb infó a könyvről: http://bolt.lutheran.hu
Bővebb infó az Asztali beszélgetésekről: http://asztali.lutheran.hu
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg: