Yves Saint-Laurent - Aki forradalmasította a XX. századi divatot
A XX. század egyik legzseniálisabb divattervezőjének tartják, egyéni, sokszor merész kreációival többször új irányt adott a divat világának. Tehetsége már fiatalon megmutatkozott, Christian Dior 21 évesen művészeti vezetőnek nevezte ki saját divatházában. 2002-es visszavonulása és hosszú betegsége után 72 éves korában hunyt el.

A fiatal tehetség divatrajzai a Vogue magazinban is megjelentek, melynek főszerkesztője bemutatta őt Christian Diornak. Akkoriban szükségessé vált egyfajta újítás, melyhez Yves éppen kapóra jött. Fiatalos képzeletének és lendületének köszönhetően sikerült megmentenie a céget, s 21 évesen már művészeti vezetőként dolgozott. Első Diornál készített kollekciója (Ligne Trapéze) világsiker lett, megszabadította a ruhákat a vattatömésektől és a merevítőktől, természetes vonalú ruhákat készített.
1960-ban katonai szolgálatra szólították szülőföldjére, Algériába. Ez azonban nem volt az ő világa, az ott szerzett élmények hatására idegösszeroppanással zárt intézetbe került. Megpróbálták kezelni elektrosokkal és drogokkal, melynek következményeként drogfüggő lett, és elveszítette az állását a Dior-házban.
1961-től a Bergé divatház alkalmazta, melynek tulajdonosa egyidejűleg Yves élettársa volt. Itt már saját neve alatt adott ki kollekciókat. Tervezései a hatvanas években gyakran botrányszámba mentek, így például elsőként készített átlátszó anyagokból modelleket (Nude-Look), és farmeranyagból is az elsők között tervezett. A hatvanas-hetvenes években az Yves Saint Laurent-divatház olyan trendeket követett, sőt nemritkán ezek úttörőjévé is vált, mint a Beatnik-Look, a tweedöltönyök, szűk nadrágok és szűk, combközépig érő csizmák, illetve 1966-ban a klasszikussá vált női nadrágkosztüm.
Ugyanebben az évben nyitotta első, saját márkanevű prêt-à-porter-üzletét Párizsban, és az YSL-logó megkezdte nemzetközi diadalútját. Legnagyobb szenzációja a szmoking, majd a ballonkabát nőiesítése volt, mellyel hozzájárult az "uniszex"-divat világméretű hódításához. Tőle indultak el az átlátszó női blúzok, amelyek a kor melltartó-ellenességével együtt szintén részeivé váltak a "szexuális forradalomnak". 1971-ben viszont némi botrányt okozott, miután saját meztelen fotójával hirdette férfiparfümjét.

A nőiességről pedig így vélekedett: "Ahhoz, hogy egy nő szép legyen, elég egy fekete pulóver, egy fekete szoknya, és oldalán egy szerető férfi".
A divatház hatvanas évek vége óta tartó pénzügyi önállósága 1993-ban ért véget, mikor a Sanofi gyógyszerkonszern közel 600 millió dollárért felvásárolta. 1999-ben a Gucci magát az YSL-márkanevet is megvásárolta, a prêt-à-porter-részleg vezetését pedig az amerikai tervező Tom Ford vette át, maga Saint-Laurent az haute couture-kollekciókat készítette tovább.
2002-ben Yves Saint-Laurent látványos külsőségek közepette visszavonult a közvetlen tervezéstől. A búcsúbemutatón a divatvilág prominensei és a francia kulturális élet kiválóságai búcsúztatták, míg kedvenc modelljei: Naomi Campbell, Jerry Hall és Laetitia Casta utoljára léptek fel ruháiban.

2002-es visszavonulását követően (melyben agydaganata is szerepet játszott) tavaly megkapta a francia Becsületrend Főtisztje érdemrendet. Meggyőződése volt, hogy "divatok jönnek és mennek, de a stílus marad, a divat hasztalan, a stílus nem". 72-éves korában, Párizsban hunyt el.
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg:
regisztrált