Charlotte Corday - 240 éves lenne Marat gyilkosa
Charlotte Corday, Marat gyilkosa - így emlékszünk rá a történelemórákról. A gyilkosság és Corday megítélése koronként változott: emlegették már hidegvérű gyilkosként, és tisztelték népét féltő hősnőként is. De ki volt valójában ez a fiatal hölgy és mi ösztönözte a történelem egyik legkegyetlenebb és egyben legheroikusabb tettére?

A forradalom kitörésekor érdeklődéssel figyelte a történéseket, tanulmányozni kezdte az aktuálpolitikát. Monarchia-párti volt, de közel álltak hozzá a felvilágosodás eszméi is. XVI. Lajos kivégzését követően megkezdődött a Közjóléti Bizottság rémuralma, amely egyben a jakobinusok győzelmét is jelentette a girondisták felett. A megbukott párt tagjai közül sokan Normandiába menekültek és szervezkedni kezdtek. Corday részt vett a gyűléseiken, figyelemmel kísérte beszédeiket. Úgy vélte, a girondisták szervezkedése nem elég erős ahhoz, hogy megdöntse a jakobinus terrort.
Jean Paul Marat szintén a radikális jakobinusok képviselője volt, és a girondisták megsemmisítése mellett foglalt állást. Corday hallott Marat zsarnoki jelleméről és a "szeptemberi mészárlás" után, ami a királypártiak kivégzését jelentette, a lány elindult Párizsba. Megérkeztekor levelet írt Marat-nak, amelyben arról biztosította későbbi áldozatát, hogy örömmel beszámol mindarról, ami Normandiában zajlik. A lány szívhez szóló levele azonban nem volt elegendő, nem kapott engedélyt a találkozásra. Corday azonban nem adta fel, újabb levelet írt, amelyben titkok elárulásával

A bíróságon Corday bevallotta, hogy egyedül követte el a gyilkosságot és a halálos ítélet kihirdetése után Robespierre-t idézte, aki XVI. Lajos kivégzésekor ugyanezeket a szavakat mondta: "Megöltem egy embert, hogy százezreket mentsek meg." Három nap múlva kísérték a nyaktilóhoz. Az utolsó pillanatig megőrizte nyugalmát és amikor meglátta a guillotine-t segítség nélkül feküdt a penge alá. A bárd zuhant, Charlotte fejét pedig elrettentésül hajánál fogva a közönség felé mutatták. Holttestét egy árokba vetették XVI. Lajos mellé. Egyes legendák szerint fejét megőrizték és a koponya a Bonaparte család tulajdona lett.
Corday terve nem valósult meg, Marat-ból mártír lett, a lányt pedig hidegvérű gyilkosként emlegették, tovább folytatódott a jakobinusok diktatúrája, amely 1794-ben, Robespierre lefejezésével ért véget. A XIX. századtól azonban Charlotte Corday a hazájáért életét adó nőként van jelen a köztudatban és a mai napig a történelem legnagyobb asszonyai között tartják számon.
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg:
Csatlakozott:
2008-01-17
Írt kommentek:
20 db