Nelson Mandela rajzai vitát kavarnak Londonban
Állítólag jótékonysági célra fordítanák a Mandela aláírását viselő litográfiák egy részét, csakhogy a londoni Belgravia Galéria nem kért rá engedélyt, hogy a korábban hosszú ideig bebörtönzött, majd Dél-Afrika elnökévé választott szabadságjogi harcos képeit kiállítsa és értékesítse.
Nelson Mandela mintegy három évtizednyi raboskodást követően lett 1994-ben Dél-Afrika első fekete bőrű elnöke és ezt a pozíciót öt éven keresztül töltötte be. Egy évvel nyolcvanadik születésnapja után, 1999 nyarán mondott le posztjáról és nagyjából akkoriban kezdett el a rajzolással foglalkozni. Témáit a börtönélet szolgáltatta, melyeket először fekete-fehéren ábrázolt, majd színesebbé tette műveit, mert elmondása szerint úgy nem voltak elég "ünnepélyesek".
Ügyvédje, Ismail Ayob rábeszélte arra, hogy rendezzenek alkotásaiból kiállítást. Mivel a közönség köreiben kedvező fogadtatásra találtattak a rajzok, Ayob következő ötlete az volt, hogy készítsenek litográfiákat Mandela aláírásával és az azok értékesítéséből szerzett bevételt a rászoruló afrikai gyermekek részére bocsáthatnák. A terv ott vallott kudarcot, hogy rengeteg hamisítvány jelent meg a piacon és emiatt az eredetiek értéke is lecsökkent annyira, hogy már nem lehetett volna belőlük számottevő összeget jótékonysági célra fordítani.
A Belgravia Galéria Nelson Mandela kilencvenedik születésnapja alkalmából kiállítást tervez az exelnök litográfiáiból. Mintegy száz képet szeretnének bemutatni, amelyek közül tizenkettőt a tervek szerint el is adnának 4000 és 12000 angol font közötti darabárért. Anna Hunter - a galéria ügyvivője - és Mandela között 2005 óta húzódik a vita a litográfiák ügyében, amely úgy tűnik a júliusi rendezvény miatt csak tovább erősödik majd. Mivel a szerzőtől nem kértek engedélyt a mostani kiállításra, komoly kártérítésre is igényt tarthat a visszavonult dél-afrikai politikus.
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg:
regisztrált