A hangzás varázslói - bevezetés a filmzenészek világába
Amióta létezik a mozi, létezik a filmzene fogalma is. A hangos filmek előtt már csak azért is szükség volt zenei aláfestésre, hogy a nézők ne teljes némaságban üljenek a vásznat bámulva. Ha kell, könnyeket fakasztanak, máskor vidám indulókat kreálnak a hangzás varázslói. De kik azok az emberek, akik szerzeményeikkel kiegészítik a színészek játékát, és teljessé teszik a filmeket?


Előbbre haladva a korban olyan komponisták nevelődtek ki és kezdtek el alkotni, akiknek munkáit, zenéit ma is jól ismerjük. A - szerencsére - sokszínű szakma megkövetelte magának a jutalmazást is tevékenységük elismeréseképpen. Éppen ezért ma már nem találni olyan nevesebb filmes díjkiosztó ünnepséget, ahol ne lenne külön kategóriája a legjobb filmzenéknek.
Ön mit gondol, mennyire van otthon a filmzenéket illetően? Képzeljen el például egy szájharmonikát, amelyet lassan, vontatottan szólaltat meg gazdája. A komor hangulatú dallam vészjóslóan csendül fel...
Kitalálta, hogy honnan való a jelenet? Hogyha Charles Bronson barázdált arca jelent meg lelki szemei előtt a "Volt egyszer egy vadnyugat" (C'era una volta il West, 1968. Rendező: Sergio Leone) című moziból, akkor bizony, eltalálta.
Sorozatunkat az elébb említett és még számos más filmalkotás muzsikájának komponistájával, egy igazi nagyágyúval indítjuk: elsőként Ennio Morricone munkásságát fogjuk bemutatni. Tartson velünk a hangzás varázslóinak világába!
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg: