Nick Cave and The Bad Seeds koncert - Lélekbe zárt rock
Május 26-án a Petőfi Csarnokba beköszön a zene, Nick Cave-nek és zenekarának, a The Bad Seeds-nek köszönhetően. Ez a fickó a zene által csúszott az emberi lélek legsötétebb mélységeibe, de egyben a zene emelte ki alkohollal és droggal fűszerezett igényes szerzeményeit, és szövegvilágának finom árnyalatait. Nick Cave jó tíz éve "heroinmentes", és termékenyebb, mint valaha. 51 évesen olyan benyomást kelt, mintha most lépne elő egy füstös bárból a zongora mellől, és kikérné ki tudja hányadik kávéját az őt bálványozó pincérnőtől.

1989-ben tesz egy kis irodalmi kitérőt, és megjelenik könyve: And The Ass Saw The Angel címmel. Ezen kívül kisebb szerepekben feltűnik számos filmben is (Berlin felett az ég), és filmzenei lemezei elismertek mind a szakma, mind a közönség előtt.
1996-ban megjelenik Murder Ballads című lemeze, melynek központi témája a gyilkosság, és ennek lelki hatásai. Mind a szöveg, mind a zene kifejezi a téma komorságát, és fontosságát, az emberben fellehető alapvető gonoszságot. Egy évvel később The Boatman’s Call címen egy merőben más, erőszakmentes albumot adnak ki, melyre Cave legszemélyesebb szerzeményei kerülnek fel, enyhén vallásos színezettel, persze a művész sajátos tolmácsolásában. A lemez érdekessége, hogy a rajta található dalok Cave zongorajátéka köré épülnek fel, és ezáltal még érdekesebbé teszik az összhangzást. Jellemző zenéjében a kísérletező kedv. 2004-es Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus kettős albumán Nick Cave egy gospel kórussal dolgozik együtt.
Nick Cave zenéje olyan mély, és áthatolhatatlan, mint a hangja, és az általa írt szövegek, melyek bármelyik kortárs költő szerzeményeivel egyenrangúak lehetnek; sőt még jobbak, elevenebbek. A dallamok lassú, erekben életre kelt lüktetése ugyanúgy beleillik Cave világába, mint a középtempójú, progresszívebb szerzemények.

Érdekességként megemlítendő, hogy Magyarországon 2005-ben a Jonathan Miller Kft. kiadásában napvilágot látott néhány magyar nyelvre lefordított Nick Cave dalszöveg. Az igényes kiadáson túl, többek között olyan, ma élő irodalmi személyek is dolgoztak a fordításokon, mint Müller Péter Sziámi, Nádasdy Ádám, Parti Nagy Lajos, vagy Varró Dániel.
Az ausztrál énekes és zenésztársai az idén március 3-án megjelenő Dig, Lazarus, Dig!!! című lemez európai turnéjának köszönhetően jönnek el hozzánk május 26-án Budapestre. Az impozáns bajuszt növesztett Nick Cave-nek már sikerült többször is magával ragadnia a hazai közönséget, és valószínűleg ez most sem lesz másként. Igaz, a jegyárak borsosak, de vannak olyan előadóművészek, akik miatt érdemes spórolni, hogy élőben is szembesüljünk zenéjük erejével, s Nick Cave és zenekara, a Bad Seeds éppen ilyen formátumú. Szóval, irány a Pecsa.
Nick Cave and The Bad Seeds koncert
Helyszín: Petőfi Csarnok
Dátum: 2008. 05. 26
Kezdés: 19:30
Jegyár: 9900 Ft
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg: