Jazz-morzsák: Az Ellington-szféra
Duke Ellington volt a jazz történetének egyik legtermékenyebb zeneszerzője: több ezer számot komponált, és rendkívüli tehetsége a dallamok megteremtésében, zseniális zongorajátékával kiegészülve igazi egyéniséggé tette a zene világában. A gazdag életút nemcsak egy sikertörténetet takar, hanem egy mélyebb, spirituálisabb érzékenységet a zene iránt.

Abban az időben a Cotton Clubban játszani állandó jelleggel olyan lehetett, mint bebocsátást nyerni a mennyországba. Ellingtonék előtt számos lehetőség nyílt meg ezáltal: lemezfelvételek, rádióadások. Zenéjük könnyen elérhetővé vált még azok számára is, akik nem látogatták az éjszakai klubokat. A zenekar neve ez időtáj változott Duke Ellington and His Orchestra-ra, és Ellington 1974-ben bekövetkezett haláláig, részben stabil tagokkal megszakítások nélkül játszottak.

Aki átfogó képet akar a jazzről, vagy csak ismerkedni a műfajjal, annak mindenképpen Duke Ellingtont ajánlom. A zene, a miliő valami vibráló, és egyben letisztult világot enged hallani, ha Ellingtont hallgatja az ember. A zsenialítását mi sem bizonyítja jobban, mint hogy remek zongorista volt, és saját szerzeményeivel olyan atmoszférát teremtett maga körül, ami még a lemezeken is átérződik, szinte tapinthatóvá válik.
Egy olyan műfajnál, mint a jazz, ahol az improvizáció fontos "alapanyag", még belegondolni is nehéz, hogy mennyi dallam veszett el különböző bárok zsíros levegőjében, fesztiválok kopott deszkáin, próbatermek sötét zugaiban. Ezek a tiszavirág életű dallamok az ember és a zene kapcsolatának talán legszorosabb, legmélyebb bizonyítékai. Ellington igazi zenei mágus volt, hiszen próbált mindent lejegyezni, hogy semmi se vesszen kárba, hogy a dallam megszülessen, és aztán útjára bocsássa.
A jazz műfajának nagy alakjai között helyet foglaló zenész öröksége mindig elevenen fog élni az emberekben, amíg a zene az emberiség egyetemes nyelve marad. Igaz, ha ez megszűnik, akkor mi értelme mindannak, ami körülöttünk zajlik?
Mi a véleménye a témáról? Kérjük, írja meg: